Παρασκευή 28 Φεβρουαρίου 2014

Αποκλείστηκε από την Ευρώπη ο ΠΑΟΚ!

«Φρένο» στην ευρωπαϊκή πορεία του ΠΑΟΚ έβαλε η Μπενφίκα, νικώντας με 3 - 0 στον μεταξύ τους  αγώνα  ρεβάνς και με δεδομένη την ήττα του «Δικεφάλου» με 1 - 0 στη Θεσσαλονίκη.Αποκλείστηκε από την Ευρώπη ο ΠΑΟΚ!
Η ελληνική ομάδα κατέρρευσε μετά την αποβολή του Κατσουράνη στο 68ο λεπτό, καθώς οι αντίπαλοι άρχισαν να σκοράρουν από εκείνο το σημείο και ύστερα.
Ο Γκαϊτάν άνοιξε το σκορ στο 68’ με το φάουλ που είχε κερδίσει η ομάδα του στην ίδια φάση, ενώ ο Λίμα ευστόχησε σε πέναλτι -μετά από χέρι του Μαντούρο- περίπου 10 λεπτά αργότερα και ο Μάρκοβιτς «έγραψε» το 3 – 0 με πλασέ στο 80ο λεπτό.

Το φιλμ του αγώνα
22:05: το παιχνίδι αρχίζει
22:21: ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Στο 14ο λεπτό, μετά από μακρινό σουτ του Λούκας, η μπάλα έσκασε στο έδαφος και μπέρδεψε τον Αρτούρ, ο οποίος την έχασε από τα χέρια και παραλίγο να περάσει τη γραμμή του τέρματος, με τους βοηθούς να λένε (σωστά) ότι δεν πέρασε
22:22: ευκαιρία για την Μπενφίκα: σέντρα από τα δεξιά, ο Καρντόζο την κεφαλιά, η μπάλα άουτ
22:38: Φάουλ του Κατσουράνη μερικά μέτρα έξω από την περιοχή του ΠΑΟΚ
22:39: στο 33' ο Γκαράι εκτελεί απευθείας το φάουλ και ο Γλύκος, με μία εκπληκτική απόκρουση, βγάζει τη μπάλα την τελευταία στιγμή, πάνω στη γραμμή του τέρματος
22:49: ο Καρντόζο εκτελεί απευθείας φάουλ με πάσα, ο Λούκας πήγε να βγάλει την κόντρα αλλά έχασε, ο Καρντόζο σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι
22:51: ημίχρονο
23:07: αρχίζει το δεύτερο μέρος του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ ξεκινάει με αλλαγή του Στοχ αντί του Ολίσε. Αριστερά πηγαίνει ο Στοχ και δεξιά ο Λούκας
23:15: τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Κατσουράνη να παίρνει την κεφαλιά και τον Μαντούρο να μην προλαβαίνει να βάλει την προβολή στο δεύτερο δοκάρι από μισό μέτρο
23:32: ΓΚΟΛ: στο 70', εκτέλεση φάουλ του Γκαϊτάν η μπάλα πέρασε από το τοίχος με «σκαφτό» και κατέληξε στην αριστερή γωνία του Γλύκου
23:39: ο Μαντούρο κάνει χέρι μέσα στν περιοχή, πέναλτι
23:40: ΓΚΟΛ: στο 78', ο Λίμα εκτελεί το πέναλτι, η μπάλα αριστερά, ο Γλύκος πέφτει δεξιά
23:41: ΓΚΟΛ: λάθος σχεδόν μετά τη σέντρα, κάθετη μπαλιά στον Μάρκοβιτς, ο οποίος πλασάσει και κάνει το 3 - 0
Οι συνθέσεις
Μπενφίκα (Χόρχε Ζέσους): Αρτούρ, Λουιζάο, Μάξι Περέιρα, Γκαράι, Σίλβιο, Ρούμπεν Αμορίμ, Τζούρισιτς, Γκαϊτάν, Αντρέ Γκόμες, Όσκαρ Καρντόσο, Σάλβιο
ΠΑΟΚ (Χουμπ Στέφενς): Γλύκος, Λίνο, Κίτσιου, Κατσουράνης, Ινσαουράλδε, Μαντούρο, Κάτσε, Λάζαρ, Ολίσε, Λούκας, Αθανασιάδης