Κυριακή 26 Ιουνίου 2016

EURO 2016- Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16.

Σε ένα μεγάλο ματς που έγινε... θρίλερ, η Πολωνία πήρε την πρόκριση για τους «8» του EURO 2016 στην διαδικασία των πέναλτι επί της Ελβετίας.Η Πολωνία στους «8» - Προκρίθηκε στα πέναλτι [βίντεο]

Η κανονική διάρκεια έληξε 1-1 και αφού στην παράταση δεν σημειώθηκε γκολ, στα πέναλτι η Πολωνία επικράτησε 5-4 και πανηγύρισε την μεγάλη πρόκριση.
Στο 39' οι Πολωνοί έφυγαν στην αντεπίθεση, ο Γκροζίτσκι πήρε αρχικά μια κόντρα και στη συνέχεια σέντραρε, ο Λεβαντόφσκι έσκυψε κάνοντας ωραία προσποίηση, με τη μπάλα να φθάνει στον Μπλαστσικόφσκι και αυτός με ωραίο πλασέ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Η Ελβετία στο 78' είχε και δοκάρι και τελικά στο 82' η μπάλα φθάνει στον εξτρέμ της Στόουκ Σακίρι στη γραμμή της περιοχής και αυτός με ένα εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι, στέλνει τη μπάλα πρώτα στο αριστερό δοκάρι και στη συνέχεια στα διχτυα για το 1-1 που έστειλε το ματς στην παράταση.

Πηγή:
Το αυτογκόλ του Μακόλεϊ στο 75' έστειλε την Ουαλία στους «8» του EURO 2016.
Ετσι, με αυτό το γκολ ηττήθηκε η Βόρεια Ιρλανδία από την παρέα του Μπέιλ που συνεχίζει στο τουρνουά στην πρώτη παρουσία της σε τελική φάση EURO.Η Ουαλία προκρίθηκε στα προημιτελικά του EURO 2016 [βίντεο]
Στο 75' ο Ράμσεϊ βρέθηκε στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, καθυστέρησε να πασάρει, αλλά κατάφερε να βρει τον αμαρκάριστο Γκάρεθ Μπέιλ που έκανε με δύναμη το γύρισμα και ο ΜακΌλεϊ αντέδρασε άσχημα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το τελικό 1-0.
Η Ουαλία θα αντιμετωπίσει αυτήν που θα προκριθεί από το Ουγγαρία-Βέλγιο, το οποίο θα διεξαχθεί την Κυριακή στο "Municipal" της Τουλούζ
Επρεπε να φτάσει το ματς στο 117ο λεπτό του για να βγάλει... νικητή. Η Πορτογαλία με γκολ του Κουαρέσμα λίγο πριν πάει το ματς με την Κροατία στα πέναλτι, έστειλε την πατρίδα του στους «8» του EURO 2016.Επική πρόκριση της Πορτογαλίας στην παράταση [βίντεο]
H ομάδα του Φερνάντο Σάντος μαζί με την Κροατία παρουσίασαν φτωχό θέαμα, αλλά στην παράταση το ματς άναψε...
Στο 116' ο Πέρισιτς είχε δοκάρι για τους Κροάτες (είχαν όλες τις καλές φάσεις στο ματς) και στην επόμενη φάση, σε αντεπίθεση των Πορτογάλων το πρώτο σουτ από τον Κριστιάνο Ρονάλντο και ο Κουαρέσμα παίρνει το ριμπάουντ από την ασθενή επέμβαση του Σούμπασιτς και με κεφαλιά κάνει το 1-0 που έφερε την πρόκριση.
H Πορτογαλία θα αντιμετωπίσει στους «8» την Πολωνία.